Bu soruya tam anlamı ile uygun düşen kriterler yok sayılabilecek derecededir. Gerçi telefon rehberine bakıp, herhangi bir doğal tıp uzmanını arayabilirsiniz, fakat bu, sözkonusu uzmanın uzmanlık derecesi hakkında pek bir şey ifade etmez. Edinilen tecrübelere göre, sıkça uygulanan yöntem, arkadaş veya tanıdık çevresinde, doğal tıp uzmanları ile tecrübesi olan varsa, edinilen bu tecrübelerin hangi yönde olduğunu araştırmaktır. Doğal tıp uzmanına hangi tedavi şeklini ve bu tedavinin kaç viziteden oluşacağını sorunuz. 30 ile 35 yaşları arasında olupta, 10 ile 15 farkli tedavi yöntemi sunan bir doğal tıp uzmanının hastaya yüzde yüzlük bir düzelme sağlaması ihtimali daha ziyade azdır. Doğal tıp uzmanı seçiminde önemli olabilecek birkaç ipucu:
  • Doğal tıp uzmanının size zaman ayırdığı ve size konsantre olduğu görüşünde misiniz? Tedavi esnasında sizinle ilgileniyor mu, yoksa daha çok başka şeylerle mi meşgul oluyor ?
  • Başka doğal tıp uzmanlarına da danışın ve telefon görüşmesi sırasında, görüştüğünüz uzman hakkında bir fikir edinmeye çalışın. İnsanlar normal olarak başka birine güven duyulup duyulmayacağını hissedebilmektedirler
  • Tedavi/Terapi masraflarının ne kadar tutacağını öğreniniz
  • Muayenehane, belge vs. gibi dökümanlar (mesela diplomalar, basında çıkan makaleler) ile süslenmiş midir? Bu gibi görünüşe hitabeden işaretler, kişinin uyguladığı doğal tedavi yöntemleri hakkında güvenilir ipucu olmak zorunda değildir, aksine, işini iyi pazarlama olarak da algılanabilir.
  • Doğal tıp uzmanı tedavi başlanğıcından önce, terapötik hedefleri ve kullanacağı ilaçlar hakkında aydınlatıcı bilgi veriyor mu?